hgs  eokul   lgs   kyk  
  12.06.2024  

KBS

KBS Giriş

Kamu Hesapları Bilgi SistemiKBS Giriş ekranı için buraya tıklayınız.

E-Devlet kapsamında devlet muhasebesi internet ortamına aktarılmakta. Konu ile alakalı muahsebat genel müdürlüğünün açıklaması aşağıda:

* * *

Kent Bilgi Sistemi hem personel hem de vatandaşın işini kolaylaştıracak

Ankara'nın Polatlı Belediyesi daha iyi hizmet sunabilmek için Kent Bilgi Sistemi (KBS) projesini hayata geçiriyor. 9 ayda tamamlanacak proje, belediye personelinin iş yükünü azaltacak, vatandaşın işini kolaylaştıracak. Kent Bilgi Sistemi, Polatlı Belediyesi'ne, tüm birimleri ile bütünleşik çalışma ve numarataj verilerini bütünleşik kullanma imkanı sunacak.

BELSİS Ankara Bölge Müdürü Mehmet Servi, düzenlenen törenle kent bilgi sistemini tanıttı. 13 Eylül Kültür Merkezi'ndeki tanıtım törenine, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Belediye Başkanı Yakup Çelik, İlçe Jandarma Komutan Vekili Teğmen Orhan Akdemir, siyasi parti ilçe başkanları, İlçe Müftüsü Mehmet Muslu ve belediye personeli katıldı.

Kamu hesapları tek tuşla izlemeye alınacak

Belediyeler dahil bütün kamu kuruluşları mali açıdan izlemeye alınacak. Devletin her türlü harcaması, geliri, borcu ve banka hesapları, Kamu Hesapları Bilgi Sistemi (KBS) ile tek tuşla izlenmeye başlanacak.

Kamunun ödeme yapacağı kişilerin devlete borcunun bulunması durumunda da ''uyarı sistemi'' devreye girecek.

AA muhabirinin Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, kamunun mali yapısının takibinde Say 2000i'nin yerini KBS sistemi alıyor.

Belediyelerin de dahil olacağı yeni sistemde, mali bilgilerin girişiyle ilgili yetkilendirilenlere birer şifre verilecek. Bu kişiler de, mali istatistikleri, muhasebe verilerini saymanlıklara gitmeden, oturdukları yerde sisteme girecek.

KBS ile kamuda şu uygulamalar hayata geçirilecek: